Strona GłównaKatalog FirmOgłoszeniaPromocjeKonkursyPoradyE-kartki
Startuj z nami - cały czas     |    Poleć nas - znajomym     |    Lokalizator - znajdzie wszystko     |    Fotogaleria - wejdź     |    Forum - sprawdź
  Województwo: Miasto: Słowo:

  Porady

  Ślub humanistyczny

      Od ślubów religijnych ceremonie humanistyczne różnią się skupieniem całej uwagi na człowieku oraz relacjach międzyludzkich i społecznych, gdzie całkowicie pomijany jest Bóg. Od ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego natomiast śluby humanistyczne różnią się ubogaconą treścią i naciskiem na stronę estetyczną (np. wybraną specjalnie muzyką, cytowaniem poezji czy prozy, opowieściami o parze młodej i ich specjalnie ustalonymi rytuałami o znaczącej dla nich symbolice). Taki ślub jest na pewno nieszablonowy, ponieważ ceremonię w całości kształtują zgodnie ze swoimi upodobaniami młoda para oraz celebransi. Tym, co leży u podstaw takiego ślubu jest humanistyczna podbudowa ideowa.

      Ślubu humanistycznego udzielają sobie dwie osoby według własnych zasad. Wierzą w siebie i w swoją miłość, nie potrzebują rytuałów religijnych, ponieważ mają własne i sami decydują o tym, co będą sobie przysięgać. Poza tym Bóg nie jest im potrzebny, ponieważ zbawienie mają sami w sobie.

      Status prawny ślubów humanistycznych jest identyczny jak status ślubów kościelnych do 1998 roku - czyli do czasu wprowadzenia instytucji małżeństwa konkordatowego. Ślub humanistyczny może się wiązać z odwiedzeniem urzędu cywilnego tego samego dnia, ale nie musi – tłumaczył.

      - kryteria pozwalające na przeprowadzenie takiego ślubu

      Ponieważ jest to ślub o istotnym ładunku ideowym toteż oczekujemy, że osoby, które chcą go zawrzeć są humanistami. Osoby, które chcą zawrzeć ślub humanistyczny nie mogą pozostawać w innych związkach małżeńskich ani umawiać się na takie zasady małżeńskie, które byłyby sprzeczne z wartościami humanistycznymi.

      - osoby które wziąć ślub humanistyczny

      Każdy może w taki sposób się pobrać, jeśli para jest zainteresowana czymś więcej niż ślubem humanistycznym tylko ze względu na możliwość kreowania jego formy, czy jego treść ideową. Światopogląd zainteresowanych powinien być zgodny z tym, co rozumie się przez humanizm, najlepiej wyrażone w Manifeście Humanistycznym z 2000 r. opublikowanym na stronach internetowych PSR.

      - osoby udzielające ślubu

    Ślubów takich udzielają wykwalifikowani mistrzowie ceremonii związani z organizacjami humanistycznymi. Polscy humaniści zaczynają sami szkolić swoich celebransów. Póki co korzystają jeszcze ze wsparcia przyjaciół zza granicy.

     - ślub humanistyczny a charakter cywilnoprawne

      Jest to po prostu ceremonia, tego typu jak ślub kościelny. Ślub taki oczywiście powinien wiązać z odwiedzeniem urzędu stanu cywilnego aby miał charakter cywilnoprawny. Niektórych kraje konsekwencje cywilnoprawne śluby humanistyczne posiadają, i polscy humaniści też do tego dążą. Gdy tak się stanie ślub musiałby być udzielany przez zarejestrowanego w odpowiednim urzędzie celebranta humanistycznego. A na stowarzyszeniu ciążyłby obowiązek przekazania do USC odpowiednich papierów. Co na razie nie obowiązuje. Aczkolwiek osoby zawierające ślub muszą się zdeklarować, iż nie są już we wcześniej zawartym związku małżeńskim.

    - humaniści a ateiści i osoby wierzące

      Śluby humanistyczne nie są bynajmniej tylko dla niewierzących (choć dla nich są najbardziej oczywiste), lecz także dla wierzących, jeśli uważają się za humanistów i w szczególności jeśli uważają, że Boga niekoniecznie muszą do małżeństwa mieszać. Oczywiście osoby głęboko wierzące będą potrzebowały związania swego związku przed Bogiem. Jednak nie wszyscy, zwłaszcza ci co bardziej indywidualistycznie nastawieni. Pierwotnie to przecież ceremonia zawierana przed wspólnotą, społeczeństwem. Poza tym jest coraz większa rzesza ludzi, którzy nie identyfikują się z żadną religią. Im pozostaje tylko ślub cywilny, a to przecież formalność a nie piękna ceremonia. Ślub cywilny nie jest substytutem dla osób potrzebujących prawdziwego świętowania swego związku. Jeśli chodzi o śluby humanistyczne dla osób wierzących, to jest tylko jedno oczekiwanie: osoby te nie mogą wymagać jakichkolwiek akcentów religijnych w ceremonii. Ideałem jest ceremonia humanistyczna areligijna.

   - koszt ślubu

      Koszt uroczystości zależy ostatecznie od fantazji pary młodej. Jeśli jednak zainteresowanym zależy przede wszystkim na stronie treściowej i na humanistycznym mistrzu ceremonii to koszt jego usługi nie będzie zapewne wysoki.

   - przygotowania do ślubu

      Zależą od tego, ile jest czasu i czego oczekuje para. Na pewno istotna jest rozmowa, aby poznać parę młodą. Czasami jest to kilka spotkań, czasami narzeczeni są proszeni o napisanie uzasadnienia dlaczego para jest zainteresowana akurat tą ceremonią. Kontakt osób udzielających ślubu humanistycznego następuje także z rodziną i przyjaciółmi, aby dowiedzieć się czegoś więcej od innych o parze. Później przedstawiany jest młodym projekt ceremonii i razem się go doszlifowuje.

  - ślub humanistyczny a homoseksualiści

  W dniu 2 sierpnia 2008 odbył się pierwszy ślub humanistyczny pary homoseksualnej – dwóch kobiet.

   - kontaktDo Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
  Adres www: http://psr.racjonalista.pl
  Adres email: psr@racjonalista.eu
  tel. (22) 6358187
  fax: (22) 486-33-11 

  Powrót
   
  Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Łódź | Gdańsk | Szczecin | Katowice | Rzeszów | Bydgoszcz | Lublin | Białystok | Kielce
  Regulamin | Cennik | Polityka prywatności | Kontakt | Faq | Wasze sugestie